Żaglowce w Gdyni podczas Światowego Zjazdu Uczelni Morskich

Gdynia w dniach 12-14 czerwca będzie gospodarzem tegorocznego Światowego Zjazdu Uczelni Morskich. To niezwykle prestiżowa impreza rokrocznie odbywająca się w innym kraju. Do naszego miasta przybędą przedstawiciele szkół morskich z całego świata – wśród nich rektorzy, kanclerze…, profesorowie i studenci, którzy debatować będą podczas konferencji i warsztatów pod hasłem Green Ships, Eco Shipping, Clean Seas.

Jednak zjazd to także gratka dla amatorów wielkich żaglowców. W gdyńskim basenie Prezydenta zacumują jedne z największych na świecie – rosyjski Kruzensztern oraz Mir, a także gdyński Dar Młodzieży. Oprócz tych jednostek przy kejach staną też amerykańskie Empire State VI i State of Maine, które co prawda żaglowcami nie są, ale choćby ze względu na gabaryty (pierwszy ma 152 zaś drugi 172 metry długości) będą atrakcją samą w sobie. Skład tej międzynarodowej flotylli uzupełnią też mniejsze statki badawcze m.in. Horyzont II.

Warto przypomnieć, że kolejną wizytą Kruzenszterna, Mira i Daru w Gdyni będziemy mogli się cieszyć już na początku września podczas zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Wówczas też wszystkie te (i inne!) żaglowce będzie można swobodnie zwiedzać.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*