Fryderyk Chopin zagra w zlotowej orkiestrze

Fryderyk Chopin, słynny polski bryg, przypłynie do Gdyni na zlot największych żaglowców świata The Culture 2011 Tall Ships Regatta, który w dniach 2-5 września odbędzie się w naszym mieście. 

Fryderyk Chopin

O żaglowcu było w ostatnim czasie głośno. Wszyscy pamiętamy wspaniały rejs „Chopin the Course” (z finałem oczywiście - w Gdyni), promujący Polskę w portach całej Europy z okazji roku chopinowskiego. Żaglowiec przemierzył tysiące mil morskich, wzbudzając żywe zainteresowanie polską kulturą dokądkolwiek zawinął – od Londynu po Sztokholm. Jednakże, w ostatnich miesiącach temat Fryderyka Chopina poruszany był również w dużo bardziej dramatycznym kontekście, z uwagi na wypadek, jakiego żaglowiec doświadczył u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w wyniku którego stracił maszty. Perypetie, które statek przeżywał potem mogłyby posłużyć za kanwę do filmu sensacyjnego: aresztowanie w angielskim porcie Falmouth, problemy z ubezpieczycielem czy zamieszanie w kwestii portu macierzystego. Na szczęście wszystkie te kłopoty to już sprawa zamknięta. Żaglowiec po remoncie, z nowym właścicielem i z nową werwą i entuzjazmem, wrócił na morskie szlaki. By przekonać się w jak świetnej jest formie, najlepiej być w Gdyni w dniach 2-5 września na zlocie żaglowców The Culture Tall Ships Regatta.

Cieszymy się, że Fryderyk Chopin dołączył do „zlotowej orkiestry”, w której obok niego w rolach głównych wystąpią m.in. dwa największe żaglowce świata: Sedov i Kruzensztern, ale też Dar Młodzieży, Mir czy Gulden Leeuw.

A tych, którzy mają ochotę stać się prawdziwymi wilkami morskimi, ucieszy zapewne informacja, że są jeszcze wolne miejsca, by wziąć udział w regatach na trasie Turku – Gdynia na pokładzie Fryderyka Chopina. Więcej informacji na stronie www.fryderykchopin.pl/rejsy/C5.htm

Krzysztof Romański

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*